Yarın ne olacağım, nereye gideceğim belli o vakit anı yaşıyorum....

Bu yaşıma kadar paraya önem vermedim. Geçinebildiğim kadarı ile yetindim. Ne üniversite okumadığıma ne de daha iyi iş olanaklarına sahip olmadığım için pişman olmadım. Beterin beteri olduğunu düşünürekten şükrettim halime, aç kalmadım, açıkta değildim.Şükretmesini bilen, Allah'a tevekkül etmesini bilen, muhafazakar ve mütevazi yaşayan bir aileden geliyordum. İyiliklerin, dürüstçe yaşamı özümsüyecek kadar maneviyata yakın bir aile ortamında büyüdüm.

Amatör olarak Fotograf çekiyorum,  Web tasarım ve grafik tasarım yapmayı çok seviyorum.

Hayallerim vardı benim, bu hayallerimin içersinde " Para " kavramının önemi olmamalıydı. Olamadı da zaten. Eskilerde iyi maaş ile iyi bir konumda çalışırken, 10 yıl emek verdiğim şirketten aldığım bir duyum üzerine maddiyatın ve makamın insanlığın önüne geçemeyeceğine, vefa duygusuna inandığım için istifa etmiştim. Hiç pişman olmadım bu kararımdan. Onlar pişmanmıdır bilemem...

Şimdilerde Fotografla uğraşıyorum. Bir hobi olarak başladım. Tek derdim, kahve hayatının o çirkef ve samimiyetsiz ortamından uzak kalmaktı derdim.Bugün tam tamına 7 sene geçmiş o hayattan uzak kalışımın, bazen düşünüyorumda iyiki bırakmışım diyorum. Fotografı seviyorum, burada da maddiyattan uzak, sadece zevk alarak yapmak istediğim bir uğraşı sürdürmek istiyorum ileriki zamanlara, arkadaşlarımın bir çoğu fotografla para kazanma amacı güderken ben amatör ruhla sürdürme çabasında kaldım. Öyle ki fotograftan para kazanmaya başladığımda sanki hep zevk aldığım bu işten kopacağımı düşünüyordum. Hala daha fikrim değişmiş sayılmazdı. " Para için yapılan her uğraş seni esir alır " sözü monotonlaşan, çekilmez hal alan yaşantımızın özüydü.

Galiba amatör ruh böyle düşüncelerden geçmekteydi.Benim için yeni yerler görmek, yeni insanlar tanımak, karmaşık bir şehrin gürültüsünden uzak kalabilmekti beni ben yapan fotograf tutkusu, çevremde beni ne kadar yargılayan, kendi düşünce kalıpları içersine sokmaya çalışanlar olsa da hayat benimdi ve ben hayatı böyle yaşamayı seviyorum.

Özgür, anı yaşamak ve geri kalan yaşamımda pişmanlıklardan uzak bir hayat sürmeye devam edeceğim.

Beni böyle kabul edebileceksiniz, hayatıma girmiş iseniz eğer benimlesinizdir. O vakit hayatıma hoş geldiniz...

 

Mustafa Mert Ülkü